Collection: Perennial Pecan
Made in Austin, TX
Perennial Pecan’s is a husband and wife duo consisting of a pecan farmer and registered dietitian. Our home is a large pecan orchard in Austin, Texas. It's here in the bottoms of the Lower Colorado River, among towering groves of indigenous pecan trees, where Perennial Pecan was created.
Perennial Pecan’s believes in the simplest approach to health - diet and lifestyle. To live well and reach our potential, we must strive to maintain our physical health and mental happiness. Food is the fuel for survival, how well we live depends on what we eat. More solutions are needed to empower individuals to make chronic illness a more preventable then inevitable part of their future.
It's Perennial Pecan’s goal to return food to its health-promoting origins and re-establish America's very own pecan as a year-round staple. Whether you lead an energy demanding on-the-go lifestyle, follow plant-based, Keto, Paleo, Gluten-Free Restrictions, or are just looking to practice preventative nutrition, we hope you allow Perennial Pecan to help further your well-being.
Eat as if the future does matter, not like its your last meal.
Founded by Mark and Katie Oliver in 2020
-
Perennial Pecan - Pecan Parm - 12 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $84.00
- Sale price
- $84.00
- Regular price
-
$140.00 - Unit price
- per
Sold out -
Perennial Pecan - Pecan Halves - 12 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $84.00
- Sale price
- $84.00
- Regular price
-
$140.00 - Unit price
- per
Sold out -
Perennial Pecan - Pecan Flour - 12 x 1lb
- Vendor
- Regular price
- $109.20
- Sale price
- $109.20
- Regular price
-
$164.00 - Unit price
- per
Sold out -
Perennial Pecan - Pecan Oil - 12 x 16oz
- Vendor
- Regular price
- $235.20
- Sale price
- $235.20
- Regular price
-
$406.00 - Unit price
- per
Sold out -
Perennial Pecan - Pecan Oil - 12 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $134.40
- Sale price
- $134.40
- Regular price
-
$232.00 - Unit price
- per
Sold out -
Perennial Pecan - Pecan Butter - 12 x 12oz
- Vendor
- Regular price
- $109.20
- Sale price
- $109.20
- Regular price
-
$176.00 - Unit price
- per
Sold out