Collection: Biodynamic Association
Biodynamic Association is now part of the newly formed Biodynamic Demeter Alliance.
Find out more about our structure and Board of Directors, as well as the history of the unification initiative and the promise it holds. More information to be posted soon!The Biodynamic Association (BDA) awakens and enlivens co-creative relationships between humans and the earth, transforming the practice and culture of agriculture to renew the vitality of the earth, the integrity of our food, and the health and wholeness of our communities.
Join or renew your membership today to collectively engage the transformative potential of biodynamics to meet the great challenges facing Earth and humanity.Biodynamics has much in common with other organic approaches – it emphasizes the use of manures and composts and excludes the use of synthetic (artificial) fertilizers, pesticides and herbicides on soil and plants. Methods unique to the biodynamic approach include its treatment of animals, crops, and soil as a single system, an emphasis from its beginnings on local production and distribution systems, its use of traditional and development of new local breeds and varieties. Some methods use an astrological sowing and planting calendar.
Demeter International™ is the largest certification organization for biodynamic agriculture.
-
Upcycled Vegetable Broth Concentrate Cartons - 12 x 7.4oz
- Vendor
- Regular price
- $56.19
- Sale price
- $56.19
- Regular price
-
$84.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Organic Okara Flour - 6 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $34.38
- Sale price
- $34.38
- Regular price
-
$65.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Oat Milk Flour - 6 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $54.00
- Sale price
- $54.00
- Regular price
-
$95.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Dark Chocolate Brownie Mix - 6 Bags x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ultimate Earth Day Sampler Box - 1 Box x 10 products
- Vendor
- Regular price
- $67.00
- Sale price
- $67.00
- Regular price
-
$200.00 - Unit price
- per
Sold out -
Organic MUSTARD Tube (LB's Hot Dijon Mustard) - 8 Tubes x 150g
- Vendor
- Regular price
- $23.92
- Sale price
- $23.92
- Regular price
-
$47.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Medium Roast) Bag - 1 x 3 oz
- Vendor
- Regular price
- $3.15
- Sale price
- $3.15
- Regular price
-
$4.50 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Dark Roast) Bag - 1 x 3 oz
- Vendor
- Regular price
- $3.15
- Sale price
- $3.15
- Regular price
-
$4.50 - Unit price
- per
Sold out -
Morning Blend: Kelp Alt-Coffee Canisters - 12 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $324.00
- Sale price
- $324.00
- Regular price
-
$480.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Dark Roast) Bag - 5 LB
- Vendor
- Regular price
- $64.40
- Sale price
- $64.40
- Regular price
-
$92.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Dark Roast) Bags - 6 x 1 LB
- Vendor
- Regular price
- $77.70
- Sale price
- $77.70
- Regular price
-
$111.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Medium Roast) Bags - 6 x 1 LB
- Vendor
- Regular price
- $90.72
- Sale price
- $90.72
- Regular price
-
$129.60 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Dark Roast) Bags - 6 x 12 oz
- Vendor
- Regular price
- $59.85
- Sale price
- $59.85
- Regular price
-
$85.50 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Medium Roast) Bags - 6 x 12 oz
- Vendor
- Regular price
- $59.85
- Sale price
- $59.85
- Regular price
-
$85.50 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Bean Roasted Coffee (Medium Roast) Bag - 5 LB
- Vendor
- Regular price
- $62.40
- Sale price
- $62.40
- Regular price
-
$78.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Okara Chocolate Chip Cookies - 2 Pack - 10 x 2.8oz
- Vendor
- Regular price
- $30.40
- Sale price
- $30.40
- Regular price
-
$55.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate Boxes - 36 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $214.05
- Sale price
- $214.05
- Regular price
-
$252.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate - 12 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $78.52
- Sale price
- $78.52
- Regular price
-
$84.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate - 48 x 7.4oz
- Vendor
- Regular price
- $183.75
- Sale price
- $183.75
- Regular price
-
$336.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled 1-to-1 Gluten Free Baking Flour - 6 x 22oz
- Vendor
- Regular price
- $40.98
- Sale price
- $40.98
- Regular price
-
$74.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Snickerdoodle Cookie Mix - 6 x 16.6oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Oat Chocolate Chip Cookie Mix - 6 x 16oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Sugar Cookie Mix - 6 x 15oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Earth Day Snack Pack Box - 1 Box x 3 products
- Vendor
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
2-in x 4-in Honey Comb Boxes - 6 Jars x 6oz
- Vendor
- Regular price
- $84.00
- Sale price
- $84.00
- Regular price
-
$144.00 - Unit price
- per
Sold out -
Raw Honey Jars - 12 Jars x 7oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$192.00 - Unit price
- per
Sold out -
Mesquite Honey Jars - 12 Jars x 7oz
- Vendor
- Regular price
- $132.00
- Sale price
- $132.00
- Regular price
-
$216.00 - Unit price
- per
Sold out -
Mini Chunk Honey Jars - 24 Jars x 3oz
- Vendor
- Regular price
- $144.00
- Sale price
- $144.00
- Regular price
-
$240.00 - Unit price
- per
Sold out -
Mini Raw Honey Jars - 24 Jars x 3oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$192.00 - Unit price
- per
Sold out -
Green Tomato Pickle with Ginger Garlic Brine - 12 Jars x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $106.00
- Sale price
- $106.00
- Regular price
-
$192.00 - Unit price
- per
Sold out -
Garlic Scape Pickles - 12 Jars x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $106.00
- Sale price
- $106.00
- Regular price
-
$192.00 - Unit price
- per
Sold out -
Rhubarb Ginger Herbal Jam - 12 Jars x 6oz
- Vendor
- Regular price
- $106.00
- Sale price
- $106.00
- Regular price
-
$192.00 - Unit price
- per
Sold out