Collection: 10 Of The Most Popular Unsustainable Foods | Worst Foods For The Environment
Your diet has a really big impact on the environment. Farming contributes to 30% of emissions and 50% of CO2 from waste, and pesticides and fertilizer (fake chemical "soil") causes damage to the ecosystem and life. We want to know what the worst foods for the environment - based on the most popular foods we eat.
Let's see which of our favorite and most popular foods have the worst impacts on the environment.
The 10 Worst Foods for Our Planet | Unsustainable Foods
1. Sugar: The Worst crop For The Environment?
2. Chocolate
3. Coffee
4. Industrial Meat: The Worst Carbon Footprint
5. Palm Oil
6. Soybeans
7. Mineral Water (And Its Bottles)
8. Most Popular Fish, Especially Salmon
Check out Seafood Watch to learn more about Sustainable Fish, and Monterey Bay Aquarium's Seafood Watch work.
9. Rice and Other Popular Cereals
10. Some Fruits And Vegetables Aren’t Always Green
Banana, Mangoes, Almonds, Peaches, Dates, Tomatoes, Cabbage, and Lettuces - consume a lot of water.
Switch to Apples, Pears, Oranges, Lentils and Root Vegetables (when in season) because they require far fewer input.
Are There Solutions? What Can We Do?
The solution may therefore lie in a transformation of our agricultural model, and the transition from agro-industrial agriculture to agro-ecological agriculture, made up of small, diversified farms - with diversified, fruit & vegetable based sugar alternatives to sugar cane or palm sugar.
Check out some small batch food brands below, decentralized from small farms.
-
Pura Coco Coconut Water Bottles - 12 x 11.1 oz
- Vendor
- Regular price
- $29.00
- Sale price
- $29.00
- Regular price
-
$59.00 - Unit price
- per
Sold out -
2014 Collectors E-Gift Card
- Vendor
- Regular price
- from $10.00
- Sale price
- from $10.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Garuka Bar (Original) x 20-pack
- Vendor
- Regular price
- $45.00
- Sale price
- $45.00
- Regular price
-
$90.00 - Unit price
- per
Sold out -
Birthday Cake Protein Bites Pouches - 10-Bags Pack
- Vendor
- Regular price
- $19.00
- Sale price
- $19.00
- Regular price
-
$30.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whoa Dough Chocolate Chip Cookie Dough Bars - 10 x 1.6oz
- Vendor
- Regular price
- $13.00
- Sale price
- $13.00
- Regular price
-
$24.99 - Unit price
- per
Sold out -
Jala Pepa Mild Hot Sauce - 12 bottles x 5oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$240.00 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Swiss Muesli Bulk - 20 LB
- Vendor
- Regular price
- $110.00
- Sale price
- $110.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
"Flow" Lavender Butterfly Kombucha Cans - 24 x 12oz
- Vendor
- Regular price
- $72.00
- Sale price
- $72.00
- Regular price
-
$114.00 - Unit price
- per
Sold out -
Sally's Lemon Sweetened Organic Iced Tea - 12 x 16oz
- Regular price
- $31.50
- Sale price
- $31.50
- Regular price
-
$42.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ignite Superfood Bars Salted Chocolate Sunflower - 12 Bars x 1.89oz
- Vendor
- Regular price
- $20.17
- Sale price
- $20.17
- Regular price
-
$37.00 - Unit price
- per
Sold out -
Dark Chocolate Brownie Protein Bites - 10-Bags Pack
- Vendor
- Regular price
- $19.00
- Sale price
- $19.00
- Regular price
-
$35.00 - Unit price
- per
Sold out -
Aunt Maple's Crunchy Granola Bags - 12 x 12oz
- Vendor
- Regular price
- $88.77
- Sale price
- $88.77
- Regular price
-
$156.00 - Unit price
- per
Sold out -
Umami Beef Jerky, 100% Grass Fed - 8 Bags x 2.25 oz
- Vendor
- Regular price
- $32.00
- Sale price
- $32.00
- Regular price
-
$58.00 - Unit price
- per
Sold out -
Bee Free Warrior Mix: Auggy's Original Granola, Gluten Free, Grain Free - 12 Bags x 9oz
- Vendor
- Regular price
- $65.20
- Sale price
- $65.20
- Regular price
-
$117.88 - Unit price
- per
Sold out -
Mesquite Chocolate Bars, Organic, No Added Sugar - 10 Bars x 2oz
- Vendor
- Regular price
- $49.50
- Sale price
- $49.50
- Regular price
-
$95.00 - Unit price
- per
Sold out -
Real Food Bar's Chocolate Sea Salt Bars - 12-Bar Pack (12 x 2.12oz)
- Vendor
- Regular price
- $27.00
- Sale price
- $27.00
- Regular price
-
$44.99 - Unit price
- per
Sold out -
Chocolate Hazelnut Challahs - 1 loaf
- Vendor
- Regular price
- $7.00
- Sale price
- $7.00
- Regular price
-
$14.00 - Unit price
- per
Sold out -
Almond Butter Chocolate Berets (2-Pack) - 6-Pouches x 2-Packs
- Vendor
- Regular price
- $24.00
- Sale price
- $24.00
- Regular price
-
$48.00 - Unit price
- per
Sold out -
Mushroom Mocha Milk, Organic | Adaptogenic Creamer - 4 Pouches x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $74.00
- Sale price
- $74.00
- Regular price
-
$154.00 - Unit price
- per
Sold out -
6" Organic Heirloom Corn Tortillas - 12 bags x 10 tortillas
- Vendor
- Regular price
- $46.00
- Sale price
- $46.00
- Regular price
-
$69.00 - Unit price
- per
Sold out -
Sunflower Butter & Jelly High Protein Bar - 12-Bar Pack
- Vendor
- Regular price
- $19.50
- Sale price
- $19.50
- Regular price
-
$29.99 - Unit price
- per
Sold out -
Palenque Whole Coffee Beans (Light Roast) - 1 Bag x 5 LB
- Vendor
- Regular price
- $69.00
- Sale price
- $69.00
- Regular price
-
$103.00 - Unit price
- per
Sold out -
Whoa Dough Sprinkle Sugar Cookie Dough Bar - 10 x 1.6oz
- Vendor
- Regular price
- $13.00
- Sale price
- $13.00
- Regular price
-
$24.99 - Unit price
- per
Sold out -
Real Food Bar's Cherry Cashew Bars - 12-Bar Pack (12 x 2.12oz)
- Vendor
- Regular price
- $27.00
- Sale price
- $27.00
- Regular price
-
$44.99 - Unit price
- per
Sold out -
Euphoria : Spirit + Love Aphrodisiac Elixir - 4 Bottles x 4oz
- Vendor
- Regular price
- $66.00
- Sale price
- $66.00
- Regular price
-
$128.00 - Unit price
- per
Sold out -
Lucid Dreaming Elixir / Insomnia's Antidote Bottles - 4 x 4oz
- Vendor
- Regular price
- $79.65
- Sale price
- $79.65
- Regular price
-
$165.00 - Unit price
- per
Sold out -
Beef Jerky, Original 100% Grass Fed - 8 Bags x 2.25 oz
- Vendor
- Regular price
- $32.00
- Sale price
- $32.00
- Regular price
-
$58.00 - Unit price
- per
Sold out -
Espresso Nib Peanut Butter - 6 x 12oz
- Vendor
- Regular price
- $32.34
- Sale price
- $32.34
- Regular price
-
$53.94 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Dried Strawberries (Unsulfured) - 1 LB
- Vendor
- Regular price
- $10.39
- Sale price
- $10.39
- Regular price
-
$15.99 - Unit price
- per
Sold out -
Malua Prebiotic Organic Gut Healthy Vegan Keto Friendly, Low Carb Chocolate Peanut Butter Bites - 8 Bags x 1.8 oz
- Vendor
- Regular price
- $20.00
- Sale price
- $20.00
- Regular price
-
$40.00 - Unit price
- per
Sold out -
Tomato Jalapeño Marmalade - Tub - 32oz
- Regular price
- $20.00
- Sale price
- $20.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out