Collection: Upcycled Certified

Upcycled Food Association Products says up to 40% of food is wasted, and that's a big problem for society and the planet. Buy Upcycled food association prevents this problem by creating new, high-quality products from otherwise wasted - but perfectly nutritious - ingredients. And they're lowering everyone's carbon footprint! All these products are Upcycled or Upcycled Food Association certified (see their bios).
Upcycled is a way that anyone can prevent food waste via the products they buy.
Regrained was the first Upcycled Food Association brand in 2014, a partner of Farm2Me since then. In 2020, Regrained and other brands formed the certification agency Upcycled Food Association - the governing body for Upcycled Food Brands.
-
Renewal Mill - Upcycled Okara Chocolate Chip Cookies - 2 Pack - 10 x 2.8oz
- Vendor
- Regular price
- $30.40
- Sale price
- $30.40
- Regular price
-
$55.00 - Unit price
- per
Sold out -
Granola Nut Butter Jars - 12 x 9oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$198.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate - 48 x 7.4oz
- Vendor
- Regular price
- $183.75
- Sale price
- $183.75
- Regular price
-
$336.00 - Unit price
- per
Sold out -
Earth Day Snack Pack Box - 1 Box x 3 products
- Vendor
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Raspberry Seed Powder (Protein Powder) - 8oz x 10 bags
- Vendor
- Regular price
- $70.00
- Sale price
- $70.00
- Regular price
-
$150.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Dark Chocolate Brownie Mix - 6 Bags x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Sugar Cookie Mix - 6 x 15oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Oat Chocolate Chip Cookie Mix - 6 x 16oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Snickerdoodle Cookie Mix - 6 x 16.6oz
- Vendor
- Regular price
- $37.08
- Sale price
- $37.08
- Regular price
-
$68.00 - Unit price
- per
Sold out -
Chocolate Granola Nut Butter Jars - 12 x 9oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$198.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Oat Milk Flour - 6 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $54.00
- Sale price
- $54.00
- Regular price
-
$95.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled 1-to-1 Gluten Free Baking Flour - 6 x 22oz
- Vendor
- Regular price
- $40.98
- Sale price
- $40.98
- Regular price
-
$74.00 - Unit price
- per
Sold out -
Renewal Mill - Upcycled Organic Okara Flour - 6 x 8oz
- Vendor
- Regular price
- $34.38
- Sale price
- $34.38
- Regular price
-
$65.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate - 12 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $78.52
- Sale price
- $78.52
- Regular price
-
$84.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate Cartons - 12 x 7.4oz
- Vendor
- Regular price
- $56.19
- Sale price
- $56.19
- Regular price
-
$84.00 - Unit price
- per
Sold out -
Upcycled Vegetable Broth Concentrate Boxes - 36 x 18oz
- Vendor
- Regular price
- $214.05
- Sale price
- $214.05
- Regular price
-
$252.00 - Unit price
- per
Sold out -
Golden Granola Nut Butter Jars - 12 x 9oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$219.00 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Pumpkin Seeds (Roasted and Salted) - 1 LB
- Vendor
- Regular price
- $4.99
- Sale price
- $4.99
- Regular price
-
$7.99 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Dried Apple Rings (Unsulfured) - 8oz
- Vendor
- Regular price
- $5.19
- Sale price
- $5.19
- Regular price
-
$7.99 - Unit price
- per
Sold out -
DIY Pickle Kit (No Jar) - Snappy & Sweet - 24 Packets
- Vendor
- Regular price
- $40.80
- Sale price
- $40.80
- Regular price
-
$84.00 - Unit price
- per
Sold out -
DIY Pickle Kit w/ Jars - Snappy & Sweet - 24 Jars
- Vendor
- Regular price
- $84.00
- Sale price
- $84.00
- Regular price
-
$144.00 - Unit price
- per
Sold out -
DIY Pickle Kit (No Jar) - Devious Dill - 24 Packets
- Vendor
- Regular price
- $40.80
- Sale price
- $40.80
- Regular price
-
$72.00 - Unit price
- per
Sold out -
DIY Pickle Kit w/ Jar - Devious Dill - 24 Jars
- Vendor
- Regular price
- $84.00
- Sale price
- $84.00
- Regular price
-
$144.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ultimate Earth Day Sampler Box - 1 Box x 10 products
- Vendor
- Regular price
- $67.00
- Sale price
- $67.00
- Regular price
-
$200.00 - Unit price
- per
Sold out -
Everything Flatbread Crackers
- Vendor
- Regular price
- $42.00
- Sale price
- $42.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Rosemary Pita Chips
- Vendor
- Regular price
- $15.00
- Sale price
- $15.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Moonshot Snacks Margherita Pizza Crackers - 6 Boxes
- Vendor
- Regular price
- $36.00
- Sale price
- $36.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Moonshot Snacks Crackers Variety Pack - 6 Boxes
- Vendor
- Regular price
- from $18.00
- Sale price
- from $18.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Moonshot Snacks Rosemary Garlic Crackers - 6 Boxes
- Vendor
- Regular price
- $36.00
- Sale price
- $36.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Moonshot Snacks Sourdough Sea Salt Crackers - 6 Boxes
- Vendor
- Regular price
- $36.00
- Sale price
- $36.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out