Collection: 10 Of The Most Popular Unsustainable Foods | Worst Foods For The Environment Wholesale
Your diet has a really big impact on the environment. Farming contributes to 30% of emissions and 50% of CO2 from waste, and pesticides and fertilizer (fake chemical "soil") causes damage to the ecosystem and life. We want to know what the worst foods for the environment - based on the most popular foods we eat.
Let's see which of our favorite and most popular foods have the worst impacts on the environment.
The 10 Worst Foods for Our Planet | Unsustainable Foods
1. Sugar: The Worst crop For The Environment?
2. Chocolate
3. Coffee
4. Industrial Meat: The Worst Carbon Footprint
5. Palm Oil
6. Soybeans
7. Mineral Water (And Its Bottles)
8. Most Popular Fish, Especially Salmon
Check out Seafood Watch to learn more about Sustainable Fish, and Monterey Bay Aquarium's Seafood Watch work.
9. Rice and Other Popular Cereals
10. Some Fruits And Vegetables Aren’t Always Green
Banana, Mangoes, Almonds, Peaches, Dates, Tomatoes, Cabbage, and Lettuces - consume a lot of water.
Switch to Apples, Pears, Oranges, Lentils and Root Vegetables (when in season) because they require far fewer input.
Are There Solutions? What Can We Do?
The solution may therefore lie in a transformation of our agricultural model, and the transition from agro-industrial agriculture to agro-ecological agriculture, made up of small, diversified farms - with diversified, fruit & vegetable based sugar alternatives to sugar cane or palm sugar.
Check out some small batch food brands below, decentralized from small farms.
-
Pulpito Sassy Strawberry Fruit Bites Box - 12 Boxes x 150g case
- Vendor
- Regular price
- $48.00
- Sale price
- $48.00
- Regular price
-
$96.00 - Unit price
- per
Sold out -
Pulpito Groovy Guava Fruit Bites Box - 12 Boxes x 150g case
- Vendor
- Regular price
- $48.00
- Sale price
- $48.00
- Regular price
-
$96.00 - Unit price
- per
Sold out -
Pulpito Masala Mango Fruit Bites Box - 12 Boxes x 150g case
- Vendor
- Regular price
- $48.00
- Sale price
- $48.00
- Regular price
-
$96.00 - Unit price
- per
Sold out -
BARIS Frozen Raspberries Covered In White & Dark Chocolate Cup - 8 cups x 5.3 ounces.
- Vendor
- Regular price
- $37.00
- Sale price
- $37.00
- Regular price
-
$60.00 - Unit price
- per
Sold out -
Pulpito MMM Mango Fruit Bites Box - 12 Boxes x 150g case
- Vendor
- Regular price
- $48.00
- Sale price
- $48.00
- Regular price
-
$96.00 - Unit price
- per
Sold out -
Mezcla Peanut Butter Chocolate Bars - 12 bars x 1.4 oz case
- Vendor
- Regular price
- from $32.99
- Sale price
- from $32.99
- Regular price
-
$65.98 - Unit price
- per
Sold out -
Fine and Raw Sweet Pistachio Spread, Organic, Vegan - 12 Jars x 8oz case
- Vendor
- Regular price
- $90.00
- Sale price
- $90.00
- Regular price
-
$170.00 - Unit price
- per
Sold out -
The Writers Kit Pencil Case by Tiradia Cork
- Vendor
- Regular price
- $21.00
- Sale price
- $21.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Spicewalla 18 Pack Kitchen Essentials Collection
- Vendor
- Regular price
- $99.99
- Sale price
- $99.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Tree Juice Maple Syrup - 1 bottle x 16 oz
- Vendor
- Regular price
- $10.50
- Sale price
- $10.50
- Regular price
-
$14.95 - Unit price
- per
Sold out -
Gesus Palomino Candied Jalapeños Jars - 12 jars x 8 oz case
- Vendor
- Regular price
- $122.40
- Sale price
- $122.40
- Regular price
-
$245.00 - Unit price
- per
Sold out -
Karma Toasted Coconut Roasted Cashews
- Vendor
- Regular price
- from $32.10
- Sale price
- from $32.10
- Regular price
-
$64.00 - Unit price
- per
Sold out -
Rebel Cheese Tomato Herb Fromage
- Vendor
- Regular price
- from $10.00
- Sale price
- from $10.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Rebel Cheese Truffle Brie
- Vendor
- Regular price
- from $10.50
- Sale price
- from $10.50
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Freestyle Snacks Original Green - 120 bags x 1.1oz
- Vendor
- Regular price
- $126.00
- Sale price
- $126.00
- Regular price
-
$250.00 - Unit price
- per
Sold out -
Bee Balm Cedar Vanilla Lip Balm
- Vendor
- Regular price
- $7.95
- Sale price
- $7.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Keystone Cheese Blue Cheese Cheddar
- Vendor
- Regular price
- from $10.00
- Sale price
- from $10.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Turkey Tail Extract Capsules for Pets by Real Mushrooms
- Vendor
- Regular price
- $29.95
- Sale price
- $29.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Organic Cordyceps Extract Capsules by Real Mushrooms
- Vendor
- Regular price
- from $34.95
- Sale price
- from $34.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Sunbear Sparkling Coconut Water Lemon Lime Cans - 12 Cans
- Vendor
- Regular price
- $32.50
- Sale price
- $32.50
- Regular price
-
$42.00 - Unit price
- per
Sold out -
Sunbear Sparkling Coconut Water Strawberry Cans - 12 Cans
- Vendor
- Regular price
- $32.50
- Sale price
- $32.50
- Regular price
-
$42.00 - Unit price
- per
Sold out -
Spring & Mulberry Chocolate Pure Dark
- Vendor
- Regular price
- $10.00
- Sale price
- $10.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Grain Free Planet Keto Multi-Use Pizza & Wraps Mix
- Vendor
- Regular price
- from $39.99
- Sale price
- from $39.99
- Regular price
-
$95.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ahara Mushrooms Lions Mane Cocoa
- Vendor
- Regular price
- $12.00
- Sale price
- $12.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Pricklee Prickly Pear Cactus Water Can - 12 Cans x 12 oz case
- Vendor
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Cabi Zesty Sansho Peppercorn Miso - 1 bottle
- Vendor
- Regular price
- $6.70
- Sale price
- $6.70
- Regular price
-
$12.99 - Unit price
- per
Sold out -
Cabi Umami Dashi Soy Sauce - 1 bottle
- Vendor
- Regular price
- $6.70
- Sale price
- $6.70
- Regular price
-
$12.99 - Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars Amrita Protein Chocolate Maca Nutrition Bar - 36 bars x 2.12 oz
- Vendor
- Regular price
- $58.50
- Sale price
- $58.50
- Regular price
-
$105.30 - Unit price
- per
Sold out -
Pumpkin Seeds (Roasted and Unsalted) - 1 LB
- Vendor
- Regular price
- $9.99
- Sale price
- $9.99
- Regular price
-
$16.98 - Unit price
- per
Sold out -
High Protein Bars Variety Pack - 12 x 2.12 oz
- Vendor
- Regular price
- $24.50
- Sale price
- $24.50
- Regular price
-
$41.65 - Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars Gluten-Free Chocolate Chip Coconut High Protein Bars - 12 x 2.12 oz
- Vendor
- Regular price
- $24.50
- Sale price
- $24.50
- Regular price
-
$41.65 - Unit price
- per
Sold out -
Dried Cranberry (Unsulfured) - 1 lb
- Vendor
- Regular price
- $11.49
- Sale price
- $11.49
- Regular price
-
$19.53 - Unit price
- per
Sold out