Collection: 10 Of The Most Popular Unsustainable Foods | Worst Foods For The Environment Wholesale
Your diet has a really big impact on the environment. Farming contributes to 30% of emissions and 50% of CO2 from waste, and pesticides and fertilizer (fake chemical "soil") causes damage to the ecosystem and life. We want to know what the worst foods for the environment - based on the most popular foods we eat.
Let's see which of our favorite and most popular foods have the worst impacts on the environment.
The 10 Worst Foods for Our Planet | Unsustainable Foods
1. Sugar: The Worst crop For The Environment?
2. Chocolate
3. Coffee
4. Industrial Meat: The Worst Carbon Footprint
5. Palm Oil
6. Soybeans
7. Mineral Water (And Its Bottles)
8. Most Popular Fish, Especially Salmon
Check out Seafood Watch to learn more about Sustainable Fish, and Monterey Bay Aquarium's Seafood Watch work.
9. Rice and Other Popular Cereals
10. Some Fruits And Vegetables Aren’t Always Green
Banana, Mangoes, Almonds, Peaches, Dates, Tomatoes, Cabbage, and Lettuces - consume a lot of water.
Switch to Apples, Pears, Oranges, Lentils and Root Vegetables (when in season) because they require far fewer input.
Are There Solutions? What Can We Do?
The solution may therefore lie in a transformation of our agricultural model, and the transition from agro-industrial agriculture to agro-ecological agriculture, made up of small, diversified farms - with diversified, fruit & vegetable based sugar alternatives to sugar cane or palm sugar.
Check out some small batch food brands below, decentralized from small farms.
-
Cocoa Tree Chocolate - 18 Piece Box
- Vendor
- Regular price
- $55.00
- Sale price
- $55.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Organic Cashew Base 2-Pack by JOI
- Vendor
- Regular price
- $51.96
- Sale price
- $51.96
- Regular price
-
$53.98 - Unit price
- per
Sold out -
Organic Almond Milk Base 2-Pack by JOI
- Vendor
- Regular price
- $51.96
- Sale price
- $51.96
- Regular price
-
$53.98 - Unit price
- per
Sold out -
Garden Party Collection
- Vendor
- Regular price
- $36.00
- Sale price
- $36.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Grain Free Planet Keto Multi-Use Pasta Noodle Mix
- Vendor
- Regular price
- from $39.99
- Sale price
- from $39.99
- Regular price
-
$95.99 - Unit price
- per
Sold out -
Grain Free Planet Keto Multi-Use Bread Mix
- Vendor
- Regular price
- from $39.99
- Sale price
- from $39.99
- Regular price
-
$95.00 - Unit price
- per
Sold out -
Peanut Butter Chocolate Chip BLISS (12 Count) 🥜 by B.T.R. Bar
- Vendor
- Regular price
- $32.99
- Sale price
- $32.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Margarita Bundle by Simple Times Mixers
- Vendor
- Regular price
- $57.99
- Sale price
- $57.99
- Regular price
-
$59.99 - Unit price
- per
Sold out -
Antidote Chocolate ALETHEIA: GINGER Cases - 3 cases x 12 bars
- Vendor
- Regular price
- $204.40
- Sale price
- $204.40
- Regular price
-
$255.00 - Unit price
- per
Sold out -
Sandt's Unfiltered Raw Wildflower Honey
- Vendor
- Regular price
- $7.00
- Sale price
- $7.00
- Regular price
-
$8.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ahara Mushrooms Lion's Mane Capsules - 10 bottles
- Vendor
- Regular price
- $80.00
- Sale price
- $80.00
- Regular price
-
$240.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ahara Mushrooms Reishi Capsules - 10 bottles
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$240.00 - Unit price
- per
Sold out -
Ahara Mushrooms USDA Organic Lion's Mane Powder
- Vendor
- Regular price
- $100.00
- Sale price
- $100.00
- Regular price
-
$200.00 - Unit price
- per
Sold out -
Farm2Me $100 E-Gift Card
- Vendor
- Regular price
- $100.00
- Sale price
- $100.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
ANTIDOTE CHOCOLATE DISCOVERY BOX of 12 bars
- Vendor
- Regular price
- $97.00
- Sale price
- $97.00
- Regular price
-
$130.00 - Unit price
- per
Sold out -
Antidote Chocolate PANAKEIA: LAVENDER + RED SALT - 12 Bars
- Vendor
- Regular price
- $85.00
- Sale price
- $85.00
- Regular price
-
$120.00 - Unit price
- per
Sold out -
Antidote Chocolate MAGICIAN: STRAWBERRY MILK CHOCOLATE - 12 Bars
- Vendor
- Regular price
- $95.00
- Sale price
- $95.00
- Regular price
-
$130.00 - Unit price
- per
Sold out -
Root Elixirs Variety Pack | Root Elixirs Sparkling Premium Cocktail Mixers- 8 Cans 7.5oz
- Vendor
- Regular price
- $36.99
- Sale price
- $36.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Arvoli Honey Lavender Infused Honey Bottle - 8 oz
- Vendor
- Regular price
- $7.97
- Sale price
- $7.97
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars Sunflower Seeds (Roasted and Salted) - 10 x 1 LB Bags
- Vendor
- Regular price
- $35.00
- Sale price
- $35.00
- Regular price
-
$63.00 - Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars Pumpkin Seeds (Roasted and Unsalted) - 10 x 1 LB Bags
- Vendor
- Regular price
- $49.90
- Sale price
- $49.90
- Regular price
-
$89.82 - Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars High Protein Bars Variety Pack - 36 bars x 2.12 oz
- Vendor
- Regular price
- $58.50
- Sale price
- $58.50
- Regular price
-
$105.30 - Unit price
- per
Sold out -
Whole Apricots - 1 lb
- Vendor
- Regular price
- $10.49
- Sale price
- $10.49
- Regular price
-
$17.83 - Unit price
- per
Sold out -
Amrita Bars Dark Chocolate Quinoa High Protein Bars - 12 x 2.12 oz
- Vendor
- Regular price
- $24.50
- Sale price
- $24.50
- Regular price
-
$41.65 - Unit price
- per
Sold out -
Zante Currants (Unsulfured) - 1 lb
- Vendor
- Regular price
- $12.75
- Sale price
- $12.75
- Regular price
-
$21.68 - Unit price
- per
Sold out -
IWON Organics Protein Puffs
- Vendor
- Regular price
- $22.99
- Sale price
- $22.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Raspberry Hibiscus
- Vendor
- Regular price
- from $17.25
- Sale price
- from $17.25
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Xilli Mole Negro Case - 12 Jars x 10 oz
- Vendor
- Regular price
- $120.00
- Sale price
- $120.00
- Regular price
-
$239.88 - Unit price
- per
Sold out -
XILLI - Salsa Set
- Vendor
- Regular price
- $52.99
- Sale price
- $52.99
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Laundry Sauce Performance Laundry Fabric Softener Bottle
- Vendor
- Regular price
- $25.00
- Sale price
- $25.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Bold Bean Coffee Roasters Hario - V60 Dripper
- Vendor
- Regular price
- from $19.95
- Sale price
- from $19.95
- Regular price
-
$28.50 - Unit price
- per
Sold out -
Plum Deluxe Tea Chocolate Hazelnut Dessert Tea
- Vendor
- Regular price
- $7.00
- Sale price
- $7.00
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out